Как да се подготвим за професиите на бъдещето
Единственото сигурно нещо в света на бизнеса е промяната. Много голяма част от ролите, професиите и уменията на бъдещето са все още неопределени и непознати за нас, а състезанието за намиране и задържане на таланти става все по-ожесточено, тъй като бизнес средата е динамична и се променя постоянно. Как организациите да се подготвят за бъдеще, което трудно може да бъде определено? Какви са промените, които талантите трябва да направят? Как организациите ще привличат, задържат и мотивират талантите, от които се нуждаят?
Професионалистите, които искат да се подготвят добре за бъдещето, ще трябва да се опитат да го разберат, вместо да стоят настрана и да изчакват промените да се случат. В тази връзка все повече изследователи и консултанти събират и анализират информация, за да опишат тенденциите и да предскажат характеристиките на пазара на труда на бъдещето. Очертават се очаквания за "Четири свята за работа през 2030"*, което ни насочва да мислим за възможните сценарии за развитие и как по-добре да се подготвим за бъдещето.
Какво да кажем на децата си?
"И така, какво трябва да кажем на децата си? Че, за да останеш в челните редици, трябва да се фокусираш върху способността за непрекъсната адаптация, да се ангажираш с другите в този процес и най-важното - да запазиш своите идентичност и ценности. За студентите това означава не само да придобиват знания, но също така и да знаят как да учат", казва Блеър Шепърд, глобален лидер по стратегии и лидерство.
В направените проучвания по света все по-голяма част от работещите (37%) се страхуват, че автоматизацията ще застраши работните им места. Значителна част от професионалистите (74%) изразяват готовност да учат, да придобиват нови умения или да се преквалифицират, за да запазят работата си в бъдеще. В дългосрочен план повече от половината (60%) от анкетираните смятат, че гарантираните работни места ще бъдат малко. Макар и технологиите и автоматизацията да навлизат мащабно в бизнеса, голяма част от работещите (73%) заявяват категорично, че те никога няма да могат да заменят напълно човешкия ум.
Сред факторите, които формират бъдещето, са бързият напредък на технологиите и иновацията, демографската промяна, нарастващият темп на урбанизацията, недостигът на ресурси и промяната в климата. Всички тези фактори предполагат промени в естеството и броя на работните позиции; автоматизация и повишаване на продуктивността; постоянно усвояване на нови умения, дори при по-възрастните работници; създаване на нови професии, свързани с алтернативна енергия, управление на загубите и отпадъците, рециклиране; преструктуриране на индустриите в сферата на традиционната енергия и т.н.
За по-ясно разграничение ето и "четирите свята" или четирите посоки, в които можем да очакваме да се развива светът до 2030 г.:
В Червения свят иновацията управлява
Червеният свят на бъдещето се характеризира с неразривна връзка между иновацията и хората. Работата на проектен принцип е в разцвета си, като специалистите по проекти често променят работното си място. Функцията на специалистите човешки ресурси не съществува като обособена такава, а лидерите предприемачи разчитат на изнесени навън (аутсорснати) услуги и автоматизирани процеси за управление на персонала.
Талантливите, иновативно мислещи хора са активно търсени и непрестанно привличани от конкурентите. Служителите знаят, че демонстрирането на най-търсените умения гарантира най-големия пакет възнаграждения, среда от подобно мислещи, както и достъп до технология, която подпомага иновацията.
Сред професиите на бъдещето биха могли да се обособят позиции, свързани с развитието на нови продукти, бизнес модели, анализ на голям обем от данни (big data), развитие и обслужване на нишови пазари и др....
Източник: https://www.karieri.bg/