section-2f86c26
Директно от Шаолин
Или защо постигане на просветление започва винаги с изначалното добро намерение
Навръх деня на влюбените имах много специална среща. Да, любовна, но свързана с онази любов, която обгръща всичко и започва с доброто. По покана на PWC Academy - България, присъствах на семинар, воден от двама будистки монаси от самия Шаолин! Семинарите с Ши Хенг И и Ши Хенг Зонг по идея са насочени към хората от бизнеса, но всеки би могъл да почерпи мъдростта и философията на Шаолин направо от извора. Как да се справим със стреса, несигурността, как да сме щастливи, успешни и будни? Кой ли не се интересува от тези въпроси? Отговорът на монасите е, че за всеки пътят е индивидуален и започва отвътре навън. Но има насоки и правила, които са неизменни, а алгоритъмът за постигане на просветление се движи от изначалното добро намерение.
В будизма доброто намерение, благостта, любовта са онова, с което обгръщаме всичко – мислите, думите, действията. После то се превръща в наше обичайно поведение и изгражда характера ни. Колкото повече хора около нас следват тази посока, толкова по-светъл е животът ни. Не е лесно, но и никой не ни е обещавал, че ще е така. Пътят е дълъг, нужна е дисциплина, но наградата е преголяма – радост и наслада във всеки миг!
Точни граници
Ши Хенг И е изпратен в манастира от баща си едва на 4. Животът е труден, дисциплината безпощадна към всички – хранене, работа, физическа подготовка, овладяване на енергията чи, медитация. „В началото страдах много, липсваше ми семейството, но сега съм много благодарен на баща ми. Ако нямаш точни граници, няма как да осъзнаеш безграничието на свободата и съвършенството", казва днес той. После избира да разнася шаолинските практики и знание в западния свят и в момента е майстор в манастира в Германия (www.shaolintemple.eu). Мнозина отиват там, за да търсят баланс и път за справяне със стреса, а други – за да тренират кунг фу.
„Когато си купуваме ново устройство, ние задължително преглеждаме ръководството. Но никой не се и сеща в съвременния свят да предложи пълно ръководство за собствените ни тяло и съзнание и те остават до голяма степен непознати", казва И.
Шаолинската традиция, която се основава на будизма, таоизма и конфуцианството, както и на кунг фу практиките, предлага сериозен дълъг път за себепознание. Още в началото на семинара двамата монаси ни насърчават да не приемаме нещата на вяра. Самият Буда казва: „Изпитвайте всяка моя дума и ако тя е неприложима в живота ви, захвърлете я."
Израснала съм с филмите, в които монасите от Шаолин летят и стоят на 1 пръст на ръката си, но не бях виждала такъв човек на живо. Дребничък ациатец, съвършен. Под широките монашески дрехи се усеща сила и в същото време лекота. Движи се безшумно, нищо не убягва на изострените му сетива. По-късно го моля да покаже как измества пространството, той изпъва юмрук напред с такава скорост, че се чува свистене. Съвършенство, постигнато с безброй съзнателни повторения, целта е всяко да е по-добро, точно и мощно от предишното. „Самодисциплината е най-добрият ти приятел, тя очертава пътя", гласи мъдростта на монасите.
Източник: Списание 8
Information